logo

Komisja Historyczna Hufca ZHP Skierniewice

Naszym celem jest:

  • Przypominanie i utrwalanie bogatej historii Hufca i jej istoty.
  • Dokumentowanie historii ruchu harcerskiego Hufca ZHP Skierniewice, jak również uczestniczenie w obecnych jego działaniach.
  • Wydawanie publikacji dotyczących harcerstwa.
  • Gromadzenie pamiątek, dokumentujących działalność środowiska harcerskiego Hufca ZHP Skierniewice.
  • Współpraca z Kręgami Starszyzny i Seniorów Hufca ZHP Skierniewice.
  • Obsługa Biblioteki oraz Archiwum Hufca ZHP Skierniewice.
  • Działanie w oparciu o opracowany i zatwierdzony przez Komendę Hufca plan pracy na dany rok.

    W związku z powyższym, zwracam się do wszystkich harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Skierniewice z serdeczną prośbą o zgłaszanie się do współpracy z Komisją. To właśnie tutaj będziecie mieć szansę na wzbogacenie wiedzy o przeszłości skierniewickiego harcerstwa, a co więcej, także na publikowanie swoich prac archiwalnych. To ciekawy sposób na rozwój osobisty, szczególnie dla osób zainteresowanych historią harcerstwa, ale również dla każdego, kto pragnie zaangażować się w działalność na poziomie hufca i zrobić coś dobrego dla innych harcerzy.

 

    Jeżeli posiadają Państwo jakieś pamiątki i wspomnienia (stare kroniki, fotografie, odznaki, części umundurowania, proporce, spisane wspomnienia, relacje, itd.), to będziemy wdzięczni za możliwość  wysłuchania ich, obejrzenia i ewentualnie skopiowania lub sfotografowania, jeśli byłaby taka możliwość chętnie przyjmiemy je w darze lub depozycie. Interesuje nas zarówno odległa przeszłość sprzed 1939, jak i czasy teraźniejsze. Lata 80-te i 90-te to już także historia. W razie jakichkolwiek pytań czy chęci nawiązania współpracy prosimy o kontakt z członkami komisji.

Miejsce posiedzeń HKH

Pomieszczenie Komisji Historycznej w siedzibie Hufca ZHP Skierniewice ul. Grzybowa 1 (obok zajezdni MZK) Więcej informacji w zakładce Kontakt.

Najbliższy termin posiedzenia

15. Grudnia (czwartek) godz. 17:00 - 19:00
15. Grudnia (sobota) godz. 09:00 - 12:00

 

Skład Komisji Historycznej Hufca Skierniewice

Przewodniczący Komisji

pwd. Mateusz Mazuchowski
Zastępca Przewodniczącego

hm. Janina Szafrańska
Sekretarz Komisji

Jan Kowalczyk
Członek Komisji

hm. Alicja Pawlak
Członek Komisji

Bartłomiej Wach
Członek Komisji

pwd. Joanna Kaniewska
Członek Komisji

Agata Gacia
Członek Komisji

Maria Kudelska
Członek Komisji

Łucja Ciołkiewicz

Posty:

hm. ppor. Tadeusz Zawadzki
with Brak komentarzy

    Harcmistrz, podporucznik, dowódca warszawskich grup szturmowych Szarych Szeregów, podporucznik Armii Krajowej. 97 lat temu, 24 stycznia 1921 roku, urodził się Tadeusz Zawadzki, pseudonim „Zośka”, bohater książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Zginął 20 sierpnia 1943 roku.     Pseudonimy, którymi się … Czytaj dalej

Historia dwóch Skierniewickich cmentarzy żydowskich oraz Getta w okresie II Wojny Światowej.
with Brak komentarzy

W Skierniewicach znajdują się dwie nekropolie żydowskie. Najstarszy cmentarz żydowski położony jest pomiędzy ul. Strobowską, a Zalewem Zadębie. Nie znana jest dokładna data powstania tej nekropolii, było to prawdopodobnie w pierwszej połowie XIX wieku. Wcześniej pochówki Żydów ze Skierniewic odbywały … Czytaj dalej