11 DH Nomada im. rtm Witolda Pileckiego

11 Drużyna Harcerska Nomada – z założenia miała być drużyną turystyczną, stąd jej nazwa NOMAD – koczownik, wędrowiec, członek grupy ludzi nieposiadającej stałego miejsca zamieszkania, przemieszczającej się z miejsca na miejsce, np. w związku ze zmianami pogody lub w poszukiwaniu żywności, wody, opału albo pastwisk dla zwierząt hodowlanych. Osoba prowadząca koczowniczy, wędrowny tryb życia, także podróżująca stale lub sezonowo z powodów handlowych, kulturowych lub religijnych.

Barwami drużyny są chabrowy i biały, które symbolizują wieczną wędrówkę oraz niebo, chmury, wodę i ciągłe przywiązanie do przyrody.

Numer drużyny: Jedenasty. Symbolika gór.

Krótka historia…

„Nomada”  została założona w 1997 roku 8 października przez Włodzimierza Wielogórskiego i jest drugą najstarszą drużyną w hufcu. Przez cały okres trwania swojej działalności zrzeszała i wychowywała dziesiątki Skierniewickich harcerzy jak i instruktorów w oparciu o harcerskie tradycje i obrzędowości.

Na początku zbiórki drużyny odbywały się w małej harcówce w Szkole Podstawowej nr 4, następnie zbiórki realizowane były w Klubie Garnizonowym obecnie posiadamy swoją harcówkę przy ulicy Mszczonowskiej 15.

Nomada może poszczycić się wieloma ciekawymi wyjazdami. Począwszy od biwaków drużyny aż po obozy piesze. Chętnie uczestniczymy także w różnorodnych rajdach odbywających się w całej Polsce, jednak ulubionym miejscem wypadowym Nomadów są góry. Latem 2002r drużyna przeżyła wspaniała przygodę na 3-tygodniowym obozie. Co roku wyjeżdżamy na kolejne wakacyjne wojaże takie jak: Obóz harcerski organizowany przez hufiec Skierniewice, rajd „Liść Jesieni”, rajd „Łoś”, konkurs piosenek harcerskich „Mitograj” jako drużyna  organizujemy minimum dwa biwaki w ciągu roku, urodziny drużyny, wigilię z rodzicami, a także wyjazd do muzeum Powstania Warszawskiego  na godzinę „W” do Warszawy i wiele, wiele inny jeśli jest okazja.

Przy drużynie działa krąg przyjaciół drużyny zrzeszający głównie rodziców.

Rotmistrz Witold Pilecki w 2016 roku po rocznej kampanii bohater, Nomada przyjęła imię Witolda Pileckiego. Tym samym stając się pierwszą drużyną posiadającą bohatera drużyny. Pomysł wpadł w 2015 roku z inicjatywy druha Łukasza Miłowskiego. Celem kampanii było zapoznanie harcerzy z postacią i dokonaniami rotmistrza Witolda Pileckiego.

Obecnie Nomada zrzesza 38 członków w wieku od 4 klasy podstawówki do 3 gimnazjum.

W drużynie działa 5 zastępów:

Zastęp męski „Faceci Młodsi” Zastępowy mł. Michał Ozga

Zastęp HS męski „Feniks”   próbny Zastępowy dh Szymon Rosowski

Zastęp męski „Adamon”   próbny  Zastępowy wyw. Bartosz Wolski

Zastęp żeński „Lilijki”       Zastępowa och. Nikole Bird

Zastęp żeński „Podróżnicy”  próbna Zastępowa dh. Wiktoria Talarek

Jak do nas dołączyć? Nic prostrzego. Przyjdz na zbiórkę! Poznaj nas! Zakup mundur! Sprawdz się! Zostań na dłużej i stań się harcerzem.

Pełniąc służbę wynikającą z Przyrzeczenia Harcerskiego i wdrażając w nasze życie 10 punktów Prawa Harcerskiego mamy zamiar działać, rozwijać się, swoją osobowość i podążać dalszym szlakiem harcerskiego życia.

1997 roku 8 października przez Włodzimierza Wielogórskiego.

Zbiórki odbywają się w budynku na ul. Mszczonowskiej 15
w piątki o godzinie 17:11-19:11. Wejście z tyłu budynku.

• 10. Zuzanna Gąsiorowska
  • 9. pwd. Łukasz Miłowski
  • 8. pwd. Magda Kamińska
  • 7. Monika Sarzyńska
  • 6. pwd. Joanna Lada
  • 5. phm. Marcin John "Johnek"
  • 4. Katarzyna Góraczyńska "Góra"
  • 3. Martyna Kaczanowska
  • 2. hm. Filip Urbanek
  • 1. pwd. Włodzimierz Wielogórski "Melon"

sam. Zuzanna Gąsiorowska

sam. Klaudia Kostecka
Przyboczny

ćw. Maciej Wach
Przyboczna (próbna)

Wioletta Gratys
Przyboczny (próbny)

wyw. Aleksander Kwieciński
Opiekun Drużyny

pwd. Łukasz Miłowski
Reprezentacja drużyny

Zdjęcie drużyny wykonane na rajdzie Liść Jesieni 2015.